Коли і як з’явилася швидка?

«Батьком» швидкої допомоги називають Домініка Жана Ларрея – головного хірурга наполеонівської армії. Він першим запровадив карети швидкої допомоги в 1793 році. Тоді це дійсно були карети – запряжені конями. Ларрей вважав, що евакуювати поранених до пересувних польових госпіталів потрібно якомога швидше, не чекаючи завершення битви, як це робили раніше. Свої мобільні медичні бригади він назвав «ambulances volantes» – летючі госпіталі. 

Швидка допомога при лікарнях з’явилася в США в другій половині 19 століття. У 1865 році службу швидкої допомоги організував Комерційний госпіталь в Цинциннаті (штат Огайо), а в 1869 році – госпіталь Белв’ю в Нью-Йорку. Перша окрема станція швидкої допомоги з’явилася у Відні 1 травня 1883 року. Заснував її Яромир Мунді – досвідчений військовий лікар. 

До рішучих дій його спонукала жахлива трагедія – пожежа у віденському Рінгтеатрі, яка сталася в грудні 1881 року. Того вечора послухати оперу зібралося 1760 людей. Коли почалася пожежа, вони в паніці побігли до виходу. Але двері відчинялися тільки всередину. Перші, хто дістався дверей, не могли їх відчинити, бо ззаду на них тиснув натовп. Сотні людей загинули у вогняному полоні. Постраждалі, яких можна було би врятували, померли через опіки та отруєння димом, оскільки вони не могли отримати медичну допомогу на місці події. 

На наступний день, доки віденці ще оговтувалися від шоку, Мунді заснував «Добровільну службу швидкої допомоги». Вона працювала за гроші благодійників. Навіть австро-угорський імператор зробив пожертву. Відомий композитор Йоганн Штраус написав марш служби «Волонтери вперед» («Freiwillige vor»).

Парк першої станції включав вісім автомобілів і три карети з конями. За прикладом віденської швидкої допомоги, подібні служби почали відкриватись в інших європейських містах, зокрема у Празі, Кракові та Будапешті. Київську станцію швидкої медичної допомоги було засновано 30 червня 1902 року. 

У другій половині ХХ століття карета швидкої допомоги з транспорту для перевезення хворих перетворилася на повноцінний «мінігоспіталь». Тепер лікування тяжких пацієнтів можна розпочинати одразу після прибуття медиків, що значно підвищує шанси на одужання.